Çocuklara Temel Ahlaki Davranışları Kazandırmak İçin Neler Yapmalıyız

Çocuğun karakterli vicdanlı olması için küçüklükten beri bize verilen ahlaki kuralların önemi büyüktür. Ahlâkî davranışları iyi öğrenen çocuk yaşamının her döneminde rahat edecektir. Çünkü içinde yaşadığı toplumun değerlerini iyi özümseyen çocuk ister istemez örnek bir birey olacak bu da toplumda yer edinmesini sağlayacaktır. Peki, bu değerleri çocuklara öğretirken anne ve babalar neler yapmalıdır birazda bunlardan bahsetmek gerekir.

  1. Öncelikle çocuklara örnek bir ebeveyn olmalıyız. Bu durumu gören anlayan çocuk önce anne ve babayı örnek alacağı için ailede var olan sevgi ve saygı yavaş yavaş çocuğa geçecek dolayısıyla örnek bir birey olmanın ilk adımı da yavaş yavaş atılacaktır.
  • Çocuklarınıza Zaman Ayırın.
  1. Hayat karmaşası içinde insanın sevdiklerine zaman ayırması gerekmektedir. Çocuklara daha çok zaman ayırmak onların ruhen sağlıklı bir birey olmasını sağlayacak önemli bir unsurdur. Bu ilgiyi ve sevgiyi hisseden çocuk ahlaki değerleri ve hayatta başarılı olmanın en önemli anahtarı olan sevgiyi en başta öğrenecektir.
  2. Ahlaki değerleri öğretirken birde bunun nasıl öğretildiği tarafı var. Eğer bu davranışlar baskın bir şekilde öğretilmeye çalışılırsa sonuç hüsran olacaktır. Zaman zaman ödüllerle zaman zaman yaptığı davranışın sonuçlarını çocuğun anlamasına izin verilmelidir. Yani çocuk bu değerlerin ne kadar önemli olduğunu kendi kendine anlamalıdır. Ebeveynlere düşen olumlu veya olumsuz hangi davranış olursa olsun karşılığını tam ve ölçülü bir çeşitli yollarla anlatmaya çalışmaktır. Görmezden gelmek veya abartmak maalesef ahlaki değerleri öğretirken büyük bir problem olarak görülmektedir.
  3. Çocukların çevresine dikkat edilmelidir özellikle küçüklükten itibaren çocuğun edindiği arkadaşlar ve sonra okul çevresi onun karakterine olumlu veya olumsuz etki edecektir. Bu kaçınılmazdır. Ebeveynlere de düşen çocuğu hiç boş bırakmamak elden geldiği kadar çevresine dikkat etmek olacaktır.
  • İnternet’e Dikkat!
  1. Birazda çağımızın en önemli buluşu olan internet faktöründen bahsetmek gerekir. Yaşadığımız çağ ve çevre ne kadar engellemeye çalışırsak çalışalım çocukların internetten uzak kalmasını sağlamayacaktır. Ebeveynler olarak çocuklarımıza kısıtlayarak engeller koymak olumlu bir davranış değildir. Yapılması gereken çocukların kullandığı kitle iletişim araçlarını çocuklar fark etmeden kontrol etmektir. Gerekirse zararlı içeriklere çocukların ulaşmasını engelleyecek yazılımlar da faydalı olacaktır. Bu şekilde çocuk yaşadığımız bilgi çağında bilgiden uzak kalmayacak hem de ahlaki değerleri hiçe sayan bazı içeriklerden de uzak kalmış olacaktır.

Yorumlar


Sen de Yorumla!

Anti-Spam Protection by WP-SpamFree